Głodówki

Diety głodówkowe są bardzo popularne, bo obiecują szybkie efekty. 2 tygodnie do ślubu brata? Żaden problem! Jedz liść sałaty i popijaj kawą a po dwóch tygodniach olśnisz wszystkich swoim wyglądem!…no, chyba, że zemdlejesz z głodu….  Szkoda, że propagatorzy tych diet nie mówią, co dzieje się z organizmem później i jak to wszystko działa.

Diety głodówkowe to takie, które dostarczają ilość energii mniejszą niż Twoja Podstawowa Przemiana Materii (PPM). Najczęściej ich wartość kaloryczna to 1000 – 1200 kcal, a nawet mniej!

Oznacza to, że funkcjonujesz na minimalnych obrotach i (co najważniejsze) chronisz bardzo cenne zapasy tkanki tłuszczowej – w końcu głodzisz się. Organizm nie wie jak długo będzie trwał ten stan i oszczędza swoje cenne zapasy, które zapewnią mu przetrwanie (czyli właśnie tkankę tłuszczową).

Prawdopodobnie „schudniesz”, ale głównie z mięśni i wody – te składniki są w okresie głodu mniej ważne do przetrwania. Po powrocie do dawnego sposobu odżywiania odzyskasz utracone kilogramy, prawdopodobnie z nawiązką.

Spowolnienie metabolizmu

Rozregulowany czy spowolniony metabolizm sprawi też, że kolejne próby zrzucenie kilogramów w przeszłości będą miały mniejszą szansę powodzenia, nawet jeśli redukcja masy ciała będzie przeprowadzona już prawidłowo.

Jeśli masz na swoim koncie kilka cudownych diet np. dietą kopenhaską, dietę Dukana i kilka jeszcze innych, jest duża szansa, że będziesz chudnąć wolniej niż osoby, które nie fundowały sobie takich atrakcji.. Organizm ma już po prostu dość ciągłego zamieszania i przestaje reagować. Wszystko da się zrobić, ale jeśli jesteś już osobą “po przejściach” musisz uzbroić się w cierpliwość – tylko tak wyjdziesz z błędnego koła ciągłego chudnięcia i tycia.

Zapomnij o dietach głodówkowych. W ten sposób tylko rozregulujesz i spowolnisz swój metabolizm, efekt jo-jo jest bardzo prawdopodobny.

Co w takim razie zrobić?

Najlepiej iść do dobrego dietetyka. Dobrego, czyli takiego, który weźmie pod uwagę Twój tryb życia, stan zdrowia czy leki, jakie przyjmujesz. Wyśle Cię na badania, jeśli będzie taka konieczność i odpowie na nurtujące pytania. Zapyta, co lubisz jeść a czego nie i dopiero wtedy dopasuje do Ciebie cały plan działania.

Jeśli chcesz to zrobić samodzielnie zapamiętaj jedną podstawową zasadę: Nie “odchudzaj się”. Trwale schudniesz tylko, jeśli zmienisz swoje codzienne nawyki na zdrowsze.

Chcesz umówić się do mnie na konsultację? Kliknij tutaj.

Dowiedz się więcej, o tym jak możesz zmienić swoje nawyki, i z korzyścią dla zdrowia pozbyć się zbędnych kilogramów. Kliknij:  O mnie - instagram i O mnie - facebook

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *